2024. november 28, csütörtök
HomeÉrdekességekOkos konnektorral a napelemes termelésért

Okos konnektorral a napelemes termelésért

Régi problémám, hogy a napelemes inverterem lekapcsol a túl magas hálózati feszültség miatt. A problémát a nagyobb fogyasztók napsütésre időzítésével próbálom kezelni, de ez elég macerás, ezért egy ideje keresem az automatizálás lehetőségét. Néhány hete a Facebookon ajánlott valaki egy egyszerű és olcsó megoldást. Egy egyszerű konnektorba dugható WiFi-s távvezérelhető kapcsolóról van szó, melyekkel Dunát lehet rekeszteni. A konkrét terméknek azonban van egy érdekes tulajdonsága: a hozzátartozó applikáció nem csak időzíteni tudja a be- és kikapcsolást, hanem – többek között – a beállított hálózati feszültségtől függően is működtethetünk elektromos berendezéseket. Megrendeltem, kipróbáltam, elmesélem milyen.

Ha szeretné otthonát nyáron olcsón hűteni és télen fűteni, szerezzen be energiatakarékos klímát. Csak pár kattintás és egyedi ajánlatot adunk: www.coldale.hu

A háztartási napelemek betiltását a kormány az elégtelen elektromos hálózattal indokolta, a szakma azonban egyedi elbírálást tartana indokoltnak, mivel a hálózat jelentős része gond nélkül elbírná a napelemeket.

Sajnos én egy problémás trafókörzetben élek, már 2021-ben beszámoltam róla, hogy át kellett kötnöm az egy fázisú invertert egy alacsonyabb feszültségű fázisra, de 2022 tavaszára annyira megszaporodtak a környéken a naperőművek, hogy már mindhárom fázison állandósult a probléma. Az erősen ingadozó, éjjel 190-200 voltra csökkenő, napsütéses időben a 248-253 voltot elérő hálózati feszültség hatására az invertereim többet álltak túl magas feszültség miatt, mint termeltek. A problémát természetesen többször bejelentettem az illetékes áramszolgáltatónak, akik jöttek, mértek, megállapították, hogy igazam van, 5000 Ft kötbért fizettek, fejlesztést ígértek.

Kitartással fogadtam a tavaly októbertől decemberig tartó havi 5-8 egész napos tervezett áramszünetet, reménykedve a probléma megoldásában. A környékünkön a fa oszlopokat betonra cseréltek, melyekre új légkábelt is felszereltek. Sajnos a probléma maradt, amint kisüt a nap, az inverter továbbra is leáll a túl magas hálózati feszültség miatt. Amellett, hogy újra és újra panaszt teszek, szerettem volna házon belül is megtenni, amit lehet. Igyekszem minden nagyfogyasztót, így az elektromosautó-töltést is a napsütéses órákra időzíteni, de ez nem könnyű, gyakorlatilag a teljes termelésem fel kellene használni 9:00-15:00 között, mivel már olyankor is túl magas a hálózati feszültség, amikor az én inverterem épp ki van kapcsolva.

Amellett, hogy nem autózok eleget ahhoz, hogy minden nap reggeltől délutánig töltsem a villanyautót, nem is komfortos állandóan a feszültséget figyelni és indítani a töltést, amint kisüt a nap, majd leállítani, amikor felhősebb lesz az idő (hiszen nem akarok „feleslegesen” tölteni, hogy a holnapi napsütésre is maradjon hely az akkumulátorban). Egy ideje keresem az automatizálási lehetőséget, de dobozosan egyik cégnél sem találtam olyan elektromosautó-töltőt, amely a hálózati feszültség változásától függően indítaná és állítaná le a töltést, esetleg változtatná a töltőáramot.

Az autó töltést egyelőre nem sikerült megoldanom, de egyéb fogyasztók feszültségtől függő kapcsolására úgy tűnik bevált az eszköz. A használatba vétel roppant egyszerű volt. Az aprócska gyorsbeállítási útmutatóról leolvastam a mobilommal a QR kódot, feldobta a telepítendő applikációt, amit telepítettem és egy email cím megadását követően kész is volt a regisztráció.

Az eszközt konnektorba dugva és a bekapcsoló gombot hosszan nyomva párosítás módba lépett. A mobilon az alkalmazásban engedélyeztem a Blutetooth hozzáférést, így pillanatok alatt meg is találta az eszközt. Kérte az otthoni Wi-Fi jelszavát, amint megadtam azonnal tudtam kézzel kapcsolgatni a mobilról. Az eszköz tulajdonságaiban látom az éppen felhasznált teljesítményt, az energiafogyasztás naplózására is alkalmas, de számomra a legfontosabb, hogy ott volt a hálózati feszültség is.

Az applikációban lehetőség van különféle szabályok megadására, roppant egyszerűen. Egy feltételhez rendelhetünk egy tevékenységet, így első körben beállítottam, hogy 249 V feszültségnél kapcsoljon be, 243-nál pedig ki az eszköz. Szükség lett némi finomhangolásra is, ugyanis az eszköz által mért feszültség következetesen 4-5 volttal alacsonyabb, mint az inverter kijelzőjén látható. Nem egy esetlegesen rossz minőségű kábelezés okozza az eltérést, mivel a közvetlenül az eszköz mellé csatlakoztatott fogyasztásmérő is egyetért az inverterrel.

Az tűnt működőképes beállításnak, hogy 246 V-nál kapcsoljon be, a kikapcsoláshoz pedig egy 30 másodperces késleltetést is beállítottam, azaz ha legalább fél percig 240 V alatti a feszültség, akkor kapcsoljon ki. A konnektorba egy 1 kW-os hősugárzót dugtam a teszthez, ez többnyire elég, hogy 253 V alatt maradjon a hálózati feszültség, amikor kisüt a nap, de ha magasabbra nő a termelés, akkor 2,5-3 kW-os terhelésre lenne szükségem.

Az első napsütéses februári hét után a tapasztalatok biztatók. További finomhangolásként olyan feszültség és késleltetés értékeket kellett találni, hogy a hősugárzó ne kapcsolgasson túlságosan sűrűn be- és ki, ugyanakkor minél kevesebbet működjön feleslegesen. A hét végére beállt rendszerben a fűtésre „elpazarolt” energia a napi termelés 15-20%-a volt. Nézőpont kérdése, hogy ez sok vagy kevés. Ha azt nézem, hogy gázkazánnal vagy klímával harmad áron fűthetnék, akkor rengeteg. A másik oldalról tekintve ezzel „csak” a termelésem 20%-a megy veszendőbe és nem kapcsol ki- és be naponta 15-20× az inverter, amely vélhetően annak élettartamára is pozitív hatást gyakorol.

Az eszközre írtak szerint akár 4,2 kW kapcsolására is alkalmas, én azonban nem szeretném feszegetni a határokat, főleg, hogy olyankor is működni kellene a feszültségcsökkentésnek, amikor nem vagyunk itthon, az álmoskönyv szerint azonban nem szerencsés az üres házban kínai konnektorba dugott 3 kW-os hősugárzót üzemeltetni. Ezért hosszabb távon vezérlőjelnek szeretném használni a konnektoros eszközt, amivel a téli időszakban a padlófűtés körbe szerelt elektromos fűtőpatront, nyáron pedig a kertet öntöző szivattyúkat tervezem kapcsolni. A legjobb persze az lesz, ha sikerül az autó töltést is feszültség-függővé tenni…

Olvassa el ezeket is
Hirdetésspot_img

Legfrissebb hírek