A hagyományos, szilícium-alapú napelemek elméleti hatékonysági maximuma 27–29 százalékos, a tudósok pedig azon dolgoznak, hogy leküzdjék ezt – ehhez pedig több anyaggal is kísérleteztek, a sikert pedig a perovszkit hozta el.
Mint az Interesting Engineering írja, csak az elmúlt hetekben két kutatócsoport is azt közölte, hogy átlépték ezt a küszöböt: 32,5 és 31,25 százalékos hatékonyságot értek el, úgynevezett tandem napelemekkel, míg a LONGi nevű kínai gyártó júniusban 33,5 százalékos hatékonyságról számolt be.
A perovszkit – hasonlóan a szilíciumhoz – egy félvezető anyag, de képes elnyelni és elektromos energiává alakítani a látható spektrum kék fényét is. A vörös fényt elnyelő szilíciummal együttesen használva az ilyen napelemek már át tudják lépni a 30 százalékos hatékonyságot.
Az Interesting Engineering megjegyzi: felépítés szempontjából a perovszkit jellemzően a szilíciumréteg tetejére kerül, ezt szokás tandem napelemnek nevezni.
Az új panelek gyártása azonban új gyártási megoldásokat igényel, ugyanis, míg a hagyományos napelemek 15×15 centiméteresek, a tandem cellák többnyire 1×1 centisek – a méret növelése miatt pedig a tandem napelemcellák előállítása lényegesen drágább lehet.
Mindezt azonban kompenzálhatja majd az a többletenergia, amit az ilyen napelemek elő tudnak állítani a hagyományos társaikhoz mérten.
forrás: hvg.hu